Ambasador Izraela dopiekł Polsce! Chodzi o Holokaust

Ambasador Izraela w Polsce, Jakow Liwne, ponownie wzbudził burzę swoimi słowami, sugerującymi istnienie komór gazowych w Polsce. To kontrowersyjne stwierdzenie padło w kontekście antyizraelskich protestów w Malmo. Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych szybko zareagował, wyrażając nadzieję, że ambasador miał na myśli okupowaną przez hitlerowskie Niemcy Polskę.

 

Cała sytuacja nabierała tempa za sprawą wpisu w mediach społecznościowych, sugerującego, że Greta Thunberg podczas protestów propalestyńskich w Malmo wykrzykiwała hasło „Jews, go back to Poland” (pol. „Żydzi, wracajcie do Polski”). Ambasador Liwne skomentował ten post, przypominając o historii antysemityzmu, w tym o postawie palestyńskiego przywódcy, który także zachęcał Żydów do udania się do Polski, a konkretnie do komór gazowych. Rzecznik MSZ ponownie interweniował, tłumacząc kontekst historyczny i przypominając, że Polska była okupowana przez nazistowskie Niemcy podczas Holocaustu.

 

 

Trafiła do więzienia, bo broniła męża. Poprosiła Andrzeja Dudę o ułaskawienie

 

 

Jednak ambasador Liwne nie pierwszy raz był źródłem kontrowersji. W kwietniu poprzedniego roku, gdy w izraelskim ostrzale zginęli wolontariusze z organizacji World Central Kitchen, w tym jeden Polak, jego reakcje wywołały wiele dyskusji. Nerwowo odpierał oskarżenia o zbrodnie wojenne popełnione przez Izrael, przywołując incydent z Sejmu, gdzie poseł Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe gaśnicą. Nadmienił również o słowach Krzysztofa Bosaka, który również użył określenia „zbrodnia wojenna”. W swoim wpisie Liwne podsumował, że antysemici zawsze pozostaną antysemitami.

 

Źródło: Facebook.com/IsraelinPoland

 

Notatka społeczności portalu X, opatrująca wpis ambasadora, dostarczyła dodatkowych informacji historycznych, wyjaśniając, że Polska była pod okupacją niemiecką podczas Holocaustu, kiedy to funkcjonowały obozy koncentracyjne, włączając w to komory gazowe.

 

Wypowiedzi ambasadora Liwne wyraźnie wywołują reakcje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego sugestie budzą oburzenie i prowokują do refleksji nad historią oraz obecnymi realiami politycznymi. Równocześnie podkreślają one wrażliwość i ważność pamięci historycznej w kontekście relacji międzynarodowych i przeciwdziałania antysemityzmowi oraz innym przejawom nietolerancji.

 

Źródło: tvn24.pl

 

Rafał Trzaskowski podpisał ważne rozporządzenie. „Warszawa jako pierwsza przyjęła taki dokument”

Komentarze