Będą dopłaty do prądu i gazu! Przeczytaj co szykuje rząd

Ostatnie miesiące to GIGANTYCZNE wzrosty cen energii i żywności. Rząd proponuje obniżkę podatków, by powstrzymać inflację. Koszt zmian podatkowych wyniesie ok. 10 miliardów złotych.

 

Na konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister Jacek Sasin przedstawili rządowe założenia obniżki podatków.

 

Szczegóły tarczy antyinflacyjnej

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. akcyza na paliwo zostanie obniżona do minimalnego poziomu, który jest dopuszczony w Unii Europejskiej;
  • Podatek VAT na energię elektryczną zostanie obniżony do poziomu 5 procent na okres 3 miesięcy;
  • Podatek VAT na gaz zostanie obniżony do poziomu 8 procent na okres 3 miesięcy;
  • Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa nie będą objęte podatkiem od sprzedaży detalicznej;
  • Wprowadzony zostanie dodatek osłonowy, który będzie wynosił od 400 zł do 1150 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Wypłacony zostanie w 2 ratach, w 2022 roku.

 

Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności – tłumaczył Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

 

Inflacja szaleje na świecie

Po pandemiczne odbicie poskutkowało ogromnym wzrostem inflacji w światowych gospodarkach. Hiszpania, USA czy Niemcy notują obecnie rekordowe poziomy wzrostu cen od 30 lat. Prognozuje się dalszą presję inflacyjną, która powinna zacząć się stabilizować dopiero w 2022 roku.

 

Źródło: PAP / TVN24.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze