Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prowadzi dochodzenie w sprawie zbiorowego zakażenia legionellą w Rzeszowie i okolicach. W toku badań analizuje się różne aspekty, w tym stan wodociągów. W sieci miejskiej wykryto obecność tej bakterii, co zostało potwierdzone przez radio RMF FM.

Informacje wskazują, że w wyniku wstępnych analiz próbek wody z miejskiej sieci wodociągowej wykryto obecność legionelli. Pełne, oficjalne wyniki zostaną ogłoszone publicznie w poniedziałek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz.

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, potwierdził te ustalenia. Wyjaśnił, że aktualne działania stanowią część rutynowych czynności mających na celu wykluczenie możliwości celowej ingerencji.

Przypomnijmy, że zaplanowano dezynfekcję rzeszowskich wodociągów na weekend. Władze miasta zapewniają, że procedura ta jest bezpieczna dla zdrowia, a jedynym zauważalnym skutkiem może być większa ilość chloru w wodzie.

ABW podjęła się badania tej sprawy z uwagi na ewentualne wersje o sabotażu lub celowym zakażeniu sieci wodociągowej. Warto podkreślić, że Rzeszów jest strategicznym punktem ze względu na obecny konflikt na Ukrainie. Blisko położone lotnisko w Jasionce stanowi główną bazę przerzutową sprzętu wojskowego z Zachodu na rzecz Ukrainy.

Dotychczasowe ustalenia nie potwierdzają jednak możliwości aktu dywersji, jak sugerowało radio RMF FM.

W piątek rano pojawiły się smutne wieści o śmierci siódmej osoby zakażonej legionellą. Ofiarą była 94-letnia kobieta, która zmarła w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Według informacji sanepidu, potwierdzono także obecność legionelli u 113 pacjentów hospitalizowanych w różnych miejscowościach.

Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano wśród mieszkańców Rzeszowa (78), powiatu rzeszowskiego (23), powiatów dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego (po 3), a także łańcuckiego, niżańskiego, stalowowolskiego, przemyskiego i przeworskiego (po 1).

Legionella to bakteria szeroko rozpowszechniona na całym świecie, której rezerwuarem jest woda i wilgotna gleba. Może występować w instalacjach wodociągowych i sprzyja jej obecność biofilmu, starych instalacji, a także specyficzne warunki temperaturowe. Choroba wywoływana przez legionellę, czyli legionelloza, objawia się m.in. gorączką, dreszczami, kaszlem i bólami głowy. Szczególnie narażone na ciężki przebieg są osoby z obniżoną odpornością. Leczenie polega na antybiotykoterapii.

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Kayah z mocnym apelem politycznym do Polaków! Tak zakończyła swój występ w Sopocie!

Komentarze