Najgorszy polityk wybrany. Zobacz, kto nim został!

Polityka w naszym kraju to jeden z najchętniej poruszanych tematów. A politykiem, który najczęściej pojawia się w tego rodzaju rozmowach jest oczywiście Jarosław Kaczyński. Bez względu na to, czy w pozytywnym, czy negatywnym świetle.

Twarzą polskiej polityki jest jeden człowiek

Jest jedna osoba, która od początku poprzedniej kadencji parlamentu jest twarzą polskiej polityki. Nie jest to jednak ani prezydent, ani premier, ani nawet żaden z “liderów opozycji”. Postacią niezmiennie pozostającą na pierwszym planie od lat jest prezes partii rządzącej. To właśnie ten polityk, a nie rząd czy parlament, utożsamiany jest z przełomowymi reformami Prawa i Sprawiedliwości. 

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC. Tysiące złotych do zapłaty

Mimo, że Jarosław Kaczyński niezbyt często wypowiada się publicznie, jego popularność wśród wyborców PiSu nie słabnie. Wręcz przeciwnie – im mniej występów, tym wydaje się zjednywać sobie coraz więcej zwolenników. Czy faktycznie tak jest?

Najgorszy i najlepszy polityk w jednej osobie

Badanie sondażowe przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster na zlecenie “Super Expressu” dało bardzo interesujące wyniki. Ankietowanym zadane zostały tylko dwa pytania. Odpowiedzi na oba były… identyczne.

Polacy biorący udział w badaniu zostali poproszeni o wskazanie najlepszego i najgorszego polityka na rodzimej scenie politycznej. Prezes PiSu zdeklasował swoich rywali w obu kategoriach. Prezydent Andrzej Duda co prawda zrównał się wynikiem z szefem partii rządzącej, ale w tym przypadku tak niski wynik należałoby rozpatrywać raczej jako porażkę. “Magia urzędu” sprawia, że prezydenci zazwyczaj przodują w takich rankingach, zostawiając konkurencję daleko w tyle. 

Tuż za prezesem Kaczyńskim i prezydentem Dudą (po 15%) znalazł się Donald Tusk (14% głosów). Taką zmianę w postrzeganiu byłego premiera na łamach Super Expressu tłumaczy ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś.

Objawił się, przestał milczeć i zaostrzył przekaz. (…) W przypadku Tuska zadziałał efekt świeżości – tłuamczy dr Mirosław Oczkoś.

Na kolejnym miejscu podium najkorzystniej ocenianych postaci uplasował się kolejny polityk z ramienia PiSu, obecny premier Mateusz Morawiecki z 13% wszystkich głosów. Zdaniem eksperta jest to wynik “zmęczenia materiału”.

Obecny szef rządu mógł już trochę zmęczyć swój elektorat, bo wypowiada się niemal na każdy temat i wziął na siebie dwie kampanie, a to jednak dużo – komentuje dla se.pl dr Mirosław Oczkoś.

Jeśli natomiast chodzi o drugą część badania, to Jarosław Kaczyński zanotował już 39% wskazań. Warto jednak przypomnieć, że tym razem obwołano go najgorszym polskim politykiem.

Czytaj także: Niepozorna awaria paraliżuje całą Polskę

Trochę niżej w rankingu uplasował się Grzegorz Schetyna z 22% głosów. Tutaj jednak ekspert nie ma wątpliwości co do powodów uzyskania tak wysokiego wyniku.

Ja bym na jego miejscu potraktował to i tak jako sukces, bo jest takim psujem wizerunkowym kampanii, że w ostatnim roku popełniał błąd za błędem… – podsumowuje dr Mirosław Oczkoś.

Co ciekawe, z dużo niższym wynikiem (odpowiednio 7% i 5%), kolejne miejsca w plebiscycie na najgorszego polityka zajmują… Donald Tusk i Andrzej Duda. 

Komentarze