OTO NASTĘPCY Daniela Obajtka. Co wiemy o kandydatach na prezesa Orlenu?

Konkurs na stanowisko prezesa Orlenu stał się tematem gorących dyskusji w światku biznesowym.

 

Według doniesień z „Pulsu Biznesu”, walka o fotel prezesa koncernu naftowego skupia się wokół dwóch głównych kandydatów – Krzysztofa Zamasza, byłego prezesa Enei, oraz Ireneusza Fąfary, byłego prezesa spółki Orlenu na Litwie. Decyzja ta, która będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłości giganta naftowego, zostanie ogłoszona najwcześniej w połowie marca.

 

Główni gracze w konkursie na prezesa Orlenu to Krzysztof Zamasz i Ireneusz Fąfara – donosi „Puls Biznesu”.

 

Zamasz, którego kandydaturę wspiera minister aktywów państwowych Borys Budka, posiada bogate doświadczenie w sektorze energetycznym, wcześniej kierując Eneią i Tauronem. Z kolei Fąfara, popierany przez Trzecią Drogę, skupiającą Polskę 2050 Szymona Hołowni i PSL, ma na swoim koncie udane zarządzanie spółką Orlen na Litwie oraz pracę w branży medycznej.

 

Daniel Obajtek pod ścianą! TEGO DOPATRZYŁA SIĘ KOMISJA przy fuzji Orlenu z Lotosem!

 

Warto zaznaczyć, że zmiany personalne w Orlenie rozpoczęły się już 5 lutego, kiedy to Daniel Obajtek zrezygnował z funkcji prezesa. Wraz z nim nastąpiły również dalsze ruchy kadrowe. Witold Literacki, mianowany przez ministra aktywów państwowych do zarządu Orlenu, tymczasowo przejął obowiązki prezesa spółki. Rada nadzorcza, z kolei, powołała trzech członków rady nadzorczej do czasowego wykonywania obowiązków członków zarządu.

 

Jednakże nie wszystko poszło zgodnie z planem. Tomasz Sójka, jeden z członków rady nadzorczej Orlenu, złożył rezygnację z pełnienia funkcji, która wejdzie w życie 16 lutego. To tylko jedno z wielu wyzwań, jakie stoi przed spółką w kontekście przyszłych zmian w zarządzie.

 

Obecnie Skarb Państwa kontroluje niemal połowę akcji Orlenu, co czyni go głównym akcjonariuszem. Pozostałe udziały należą do różnych podmiotów, w tym instytucjonalnych i indywidualnych inwestorów. Zatem, wybór nowego prezesa Orlenu będzie miał dalekosiężne konsekwencje dla całego sektora naftowego w Polsce.

 

Źródło: Wikipedia
Obraz: LinkedIn

 

Źródło: tvn24.pl

Daniel Obajtek odwołany z zarządu PKN Orlen! Szymon Hołownia nie pozostawił na nim suchej nitki

Komentarze