Przełom w Kościele. Papież Franciszek zezwala na małżeństwa homoseksualne

papież

Watykan ogłosił przełomowe stanowisko, dopuszczając możliwość udzielania błogosławieństw parom tej samej płci. Jednak Stolica Apostolska precyzuje, że ma to następować poza jakimkolwiek rytuałem, by uniknąć utożsamiania tego gestu z sakramentem małżeństwa. Stanowisko to zostało przedstawione przez Dykasterię Nauki Wiary w deklaracji „Fiducia supplicans” dotyczącej duszpasterskiego znaczenia błogosławieństw.

Pomysł wprowadzenia takiej zmiany pochodzi od papieża Franciszka. Dokument stanowi wyraźne zastrzeżenie, że błogosławieństwo może być udzielane parom homoseksualnym, które, uznając potrzebę Bożej pomocy, „nie domagają się uznania swojego statusu”. Jest to wprowadzenie błogosławieństwa, które nie jest skodyfikowane w obrzędzie liturgicznym.

Wprowadzenie deklaracji zostało poprzedzone wyjaśnieniem prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kardynała Victora Manuela Fernandeza. Wskazał on, że refleksja teologiczna opiera się na „wizji duszpasterskiej papieża Franciszka” i stanowi „prawdziwy rozwój” w odniesieniu do nauczania Kościoła w kwestii błogosławieństw.

Kardynał z Argentyny podkreślił, że nowa możliwość błogosławienia par homoseksualnych nie wprowadza żadnych oficjalnych zmian w nauczaniu Kościoła dotyczącym małżeństwa. Jest to raczej odpowiedź na konkretne sytuacje nieregularne i jednocześnie hołd dla wiernego ludu Bożego, który wyraża głębokie zaufanie do miłosierdzia Boga.

Deklaracja podkreśla, że udzielenie błogosławieństwa musi być zgodne z wolą Bożą wyrażoną w nauczaniu Kościoła. Zaznacza, że Kościół zawsze uważał za moralnie dopuszczalne jedynie te stosunki seksualne, które zachodzą w ramach małżeństwa. Dlatego nie ma prawa do udzielania błogosławieństwa liturgicznego, które mogłoby legitymizować moralnie nieakceptowane związki.

Ważnym aspektem deklaracji jest również podkreślenie, że takie błogosławieństwa nie powinny stawać się normą. Diecezje, konferencje episkopatów czy inne struktury kościelne nie powinny oficjalnie wprowadzać stałych procedur w tym zakresie.

Dodatkowo, aby uniknąć zamieszania i skandalu, jeśli para w sytuacji nieregularnej lub tej samej płci prosi o błogosławieństwo, nie powinno ono odbywać się w tym samym kontekście co cywilne ceremonie związków. Ostrzeżenie to obejmuje również kwestie strojów, gestów i słów, które są charakterystyczne dla małżeństwa.

Watykan otwiera tym samym nowy rozdział w swoim podejściu do par homoseksualnych, zachowując jednocześnie zgodność z fundamentalnymi zasadami moralnymi Kościoła. Czas pokaże, jakie będą długofalowe skutki tej deklaracji dla relacji między Kościołem a społecznością LGBT+.

Źródło: rmf24.pl

Bratanica Tomasza Karolaka jest ciężko chora. Dziewczynka jest w śpiączce

Komentarze