Rewolucja w polskich szkołach. O edukacji wypowiedział się prezes Maspexu

Krzysztof Pawiński, prezes Maspex, jednego z największych koncernów spożywczych w Europie, wypowiedział się krytycznie na temat zmian w systemie edukacji, zwłaszcza dotyczących prac domowych. Podsumowując te zmiany, Pawiński użył terminu „erozja”, sugerując, że jakość edukacji systematycznie ulega pogorszeniu.

Prezes Maspexu wskazał na kilka decyzji rządów z przeszłości, które jego zdaniem przyczyniły się do obecnej sytuacji. Wymienił m.in. wycofanie obowiązkowej matematyki z matur przez SLD, obniżenie progów punktowych dla zdawania matury przez PiS/LPR, redukcję zakresu nauczania przedmiotów ścisłych przez PO oraz likwidację gimnazjów i pauperyzację zawodu nauczyciela przez PIS. Dodatkowo, wspomniał o zapowiedzi zakazu prac domowych przez Lewicę. Pawiński zauważa, że niezależnie od zmieniających się rządów, problem erozji edukacji utrzymuje się.

Ostatnie ogłoszenie premiera Donalda Tuska dotyczące ograniczenia prac domowych spotkało się z krytyką ze strony prezesa Maspexu. Tusk poinformował, że od kwietnia w klasach 1-3 nie będzie w ogóle prac domowych, a w klasach 4-8 będą one tylko dla chętnych i bez oceniania. Prezes Pawiński użył tego jako przykładu, wskazując na kontrowersyjne decyzje rządu dotyczące edukacji.

Takie zmiany spotkały się z reakcją również w środowisku edukacyjnym. Barbara Nowacka, szefowa MEN, potwierdziła, że nowe zasady dotyczące prac domowych będą obowiązywały od kwietnia. Jednak, zdaniem prezesa Maspexu, tego typu decyzje prowadzą do erozji systemu edukacyjnego, podważając jego skuteczność i jakość.

Warto podkreślić, że krytyka Pawińskiego dotyczy nie tylko konkretnych decyzji rządu, ale również ogólnego trendu erozji edukacji, który jego zdaniem postępuje niezależnie od zmieniających się rządów. Czy taka ocena jest uzasadniona, czy może wynika z obecnej sytuacji pandemicznej i konieczności dostosowania systemu edukacji do nowych warunków, pozostaje kwestią debaty publicznej. Jednak, opinia prezesa Maspexu rzuca nowe światło na dyskusję na temat kierunku, w którym zmierza polski system edukacyjny.

Źródło: money.pl

Sławomir Mentzen znów w akcji! Tym razem nagrał film, w którym wybiera „najgłupszego posła”

Komentarze