Szczepionki PFIZERA mniej skuteczne po 6 miesiącach! Czy to oznacza powrót pandemii?

Najnowsze badania dotyczące skuteczność szczepionki potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że skuteczność preparatu Pfizer/BioNTech spada wraz z czasem. W przypadku szczepionki Pfizera skuteczność spada do 47 proc. z 88 proc.

 

 

Należy dodać, że spadek efektywności wakcyny jest jedynie w przypadku lekkiego przebiegu. Analiza wykazała i potwierdziła skuteczność szczepionki na poziomie 90 proc. w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia oraz ciężkiego przebiegu. Ochrona nie maleje po upływie pół roku i działa również w przypadku wariantu Delta. W badaniu przeanalizowało dokumentację medyczną prawie 3,4 miliona pacjentów, którzy przechorowali Covid-19 w okresie od grudnia 2020 do sierpnia 2021.

 

 

Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta – tłumaczył Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer..

 

 

Dyrektor poinformował również, że spadek efektywności szczepionki nie powodują mutacje koronawirusa, lecz słabnąca skuteczność preparatu. Są już znane dokładne dane, jaka jest skuteczność wakcyny wobec wariantu Delta w kolejnych miesiącach. Po pierwszym miesiącu od podania drugiej dawki skuteczność wynosi 93%, następnie spada do 53% po upływie czterech miesięcy. Obecnie trwają badania nad dawkami przypominającymi dla całej populacji. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła podawanie 3 serii zastrzyków dla osób starszych i będących w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem SARS-Cov-2 (chodzi o osoby z dodatkowymi schorzeniami i o obniżonej odporności).

 

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze