Uchodźcy przy przejściu granicznym! Rośnie ryzyko eskalacji konfliktu

Coraz więcej grup migrantów dowożonych jest na posterunek graniczny Kuźnicy przez służby – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze. Resort informuje także o nowych prowokacjach Białorusinów, w szczególności chodzi o odgłosy wystrzałów, prawdopodobnie przy użyciu ślepej amunicji.

 

Białoruska propaganda

Każdego dnia białoruski reżim przesuwa migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy. Następnie do samych zasieków wysyłane są kobiety z dziećmi, by białoruskie państwowe media mogły przygotować odpowiedni reportaż o bezdusznych Polakach.

 

Migranci, głównie kobiety i dzieci są zmuszane do podejścia pod ogrodzenie, by białoruskie media mogły przygotowywać swoje propagandowe materiały – głosi komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1460205799385579523?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1460205799385579523%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FTaqpJBPyW%2F

Komunikaty w różnych językach

Ministerstwo Obrony Narodowej regularnie publikuje nagrania, na których widać obecną sytuację. Na jednym z filmów możemy zaobserwować kordon polskiej policji, a za nimi rząd radiowozów. W tle słychać wiadomości w różnych językach skierowane do migrantów zebranych za drutem kolczastym.

 

Coraz więcej migrantów

Od stycznia 2021 roku do dzisiaj było ponad 33 tysięcy prób nielegalnego przejścia na granicę polską (3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys.
w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu).

 

Stan wyjątkowy

Od 2 września , w związku z migracją na pograniczu z Białorusią w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni zarządzeniem Prezydenta Andrzeja Dudy, wydanym na wniosek Rady Ministrów. Izba niższa parlamentu przegłosowała następnie jego przedłużenie o 60 dni.

 

Stała bariera na granicy

Do połowy przyszłego roku na granicy z Białorusią wybudowane zostanie trwałe ogrodzenie z dodatkowym drutem kolczastym i systemem monitoringu.  Zapora ma liczyć 180 kilometrów i biec na terenie Podlasia.

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Kadr z filmu MON

Komentarze