W nocy z czwartku na piątek nastąpił niejeden przełom dyplomatyczny! Chiny i USA próbują się dogadać, a Indie…

Wydarzenia, które miały miejsce w czwartkową noc, wywołały znaczące reakcje na arenie międzynarodowej. Chiny podjęły decyzję o wezwaniu Stanów Zjednoczonych do zmian. 

Ambasador Chin w USA, Xie Feng, spotkał się z przedstawicielem Pentagonu, co miało duże znaczenie dla obu państw. Agencja Reutera informuje, że asystent sekretarza obrony USA, Ely Ratner, omówił z chińskim wysłannikiem wiele kwestii, w tym bezpieczeństwo regionalne i międzynarodowe. Xie wyraził również swoje oczekiwania dotyczące spotkania na pół drogi. Jego celem jest stopniowe przywrócenie prawidłowych relacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Zarówno na poziomie dyplomatycznym, jak i wojskowym.

Indie dołączą do kosmicznych potęg

W innych wiadomościach dotyczących eksploracji kosmosu, Indyjska Agencja Kosmiczna zapowiedziała wysłanie rakiety z łazikiem na Księżyc, co uczyniłoby z Indii kolejną potęgę w dziedzinie badania kosmosu. Do tej pory tylko Stany Zjednoczone, dawny Związek Radziecki i Chiny dokonały tego osiągnięcia. Japonia również próbowała tego, ale ich misja zakończyła się awarią lądownika. Indyjski program kosmiczny Chandrayaan-3 zrealizowano przy budżecie około 75 milionów dolarów. Start rakiety zaplanowano na piątek z głównego portu kosmicznego w południowym stanie Andhra Pradesh, a lądowanie na Księżycu przewidziano na 23 sierpnia.

USA szykuje zasadzkę na prezydenta

W Stanach Zjednoczonych senatorowie dążą do wprowadzenia ustawy, która uniemożliwiłaby prezydentowi opuszczenie NATO. Ta decyzja była nakreślona w czasie spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas szczytu w Wilnie. Wprowadzenie takiej zmiany oznaczałoby, że prezydent musiałby uzyskać zgodę Senatu, aby wycofać kraj z NATO. Agencja Reuters informuje, że zaproponowano zmianę. Brzmi ona następująco:

Prezydent nie może zawiesić, rozwiązać, wypowiedzieć lub wycofać Stanów Zjednoczonych z Traktatu Północnoatlantyckiego, podpisanego w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 r., chyba że zostanie zastosowana rada i zgoda Senatu, za wyjątkiem przypadków, gdy dwie trzecie głosów obecnych senatorów się zgodzi, lub na mocy ustawy Kongresu.

Nepal pilnuje nieba

W Nepalu podjęto decyzję o wprowadzeniu dwumiesięcznego zakazu „nieistotnych” lotów, w tym lotów widokowych helikopterami. Tę decyzję podjęto w związku z tragiczną katastrofą, do której doszło w rejonie góry Everest. W wyniku tego wypadku zginęło sześć osób – pięciu meksykańskich turystów i nepalski pilot. Agencja Reutera przypomina, że mały helikopter rozbił się podczas oglądania himalajskich szczytów. „Nieistotne loty, takie jak loty górskie, operacje z ładunkiem zewnętrznym (loty z procą) i zrzucanie kwiatów przez helikoptery, będą ograniczone do września” – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu (CAAN) na Twitterze.

Wojna w Ukrainie

W wyniku nocnego ataku na Kijów zginęła jedna osoba, a rosyjskie drony spowodowały pożary i zniszczenia budynków. Po ugaszeniu jednego z tych pożarów odnaleziono ciało mieszkańca zabytkowej dzielnicy Padół w stolicy Ukrainy. Ponadto cztery osoby zostały ranne w innych częściach Kijowa. „Siły przeciwlotnicze zidentyfikowały i zniszczyły około 10 obcych celów” – poinformował szef administracji wojskowej Kijowa, Serhij Popko, na platformie Telegram.

Te wydarzenia, które miały miejsce w czwartkową noc, wywołały poważne skutki na różnych polach. Poczynając od polityki międzynarodowej po eksplorację kosmosu, aż po bezpieczeństwo krajów. Oczywiście, dalszy rozwój tych wydarzeń będzie nadal obserwowany z zainteresowaniem.

Zobacz także: ABW zatrzymało 18-latka planującego zamach w Polsce

Komentarze