WIELKA BRYTANIA: dziecko odłączone od aparatury. Zgodę wydał sąd

Dramatyczna batalia o życie ośmiomiesięcznej brytyjskiej dziewczynki, Indi Gregory, dobiegła tragicznego końca. Chora na nieuleczalną chorobę mitochondrialną, która skutkowała brakiem możliwości wytwarzania energii przez komórki jej organizmu. Dziewczynka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie. Decyzja ta, poprzedzona wieloma etapami sądowymi, została ogłoszona przez szpital Queen’s Medical Centre (QMC) w Nottingham.

Choroba Indi była nieuleczalna, a personel medyczny uznał, że nie ma dalszych możliwości leczenia. Sąd wyraził zgodę na zakończenie podtrzymywania życia, co było przedmiotem długotrwałego sporu między rodzicami a szpitalem. Choć rodzice desperacko walczyli o kontynuację leczenia, ich starania zostały odrzucone przez sąd, który podkreślał, że przedłużanie cierpienia nie jest w najlepszym interesie dziecka.

Organizacja wspierająca rodziców, Christian Concern, poinformowała, że Indi została odłączona od aparatury i przewieziona do hospicjum. To smutne wydarzenie stanowi kolejny przykład trudnych sporów między lekarzami a rodzicami dotyczących decyzji o życiu i śmierci ciężko chorych dzieci w Wielkiej Brytanii.

Rodzice podejmowali kilkakrotnie próby odwołania się od decyzji sądu. Nie tylko w kontekście zakończenia podtrzymywania życia, lecz także w kwestii przeniesienia Indi do Włoch, gdzie otrzymałaby obywatelstwo i ofertę leczenia. Jednakże, władze sądu konsekwentnie orzekały, że taka decyzja byłaby sprzeczna z interesem dziecka, ponieważ oznaczałaby jedynie przedłużanie cierpienia.

 

Przypadek Indi Gregory staje się kolejnym bolesnym przykładem konfliktów, jakie mogą wyniknąć między lekarzami a rodzicami. Dochodzi do tego, gdy chodzi o decyzje dotyczące życia i śmierci dzieci chorych na nieuleczalne schorzenia. Brytyjskie prawodawstwo podkreśla, że w tego rodzaju sytuacjach kluczowe jest to, co jest najlepsze dla dziecka. Nawet jeśli opinie rodziców są inne. Warto zastanowić się nad tym tragicznym przypadkiem i nad rolą prawa i etyki w trudnych decyzjach medycznych.

Źródło: onet

TARNÓW: zakrwawiony ksiądz na schodach Kościoła. Policja szuka sprawcy

Komentarze