Cena piwa w górę. Butelka ma kosztować o 100 proc. więcej

Cena-piwa-Butelka-więcej

Piwo zdrożeje. Już w lutym br. Na początek zapłacimy więcej za produkty Grupy Żywiec. Ale można spodziewać się podwyżek także u innych. Dlaczego będzie drożej?

Na polskim rynku piwnym rządzą duże koncerny, w tym Grupa Żywiec. Jest ona właścicielem między innymi takich marek, jak Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, EB, Specjal, Namysłów, Tatra, Królewskie, Leżajsk, Brackie, czy też Złoty Bażant. Portal „dlahandlu.pl” donosi o tym, że Grupa Żywiec rozesłała do sklepów informację, zgodnie z treścią której już od 2 lutego 2023 roku nastąpi podwyżka ceny butelki zwrotnej (0,5 l). Obecnie jest to 50 groszy, będzie 1 złoty.

Cena-piwa-Butelka-więcej
Podwyżki wchodzą w życie już 2 lutego 2023 roku. Mają nastąpić płynnie – „w możliwie jak najkrótszym czasie”.
Fot. archiwum

Dlaczego będzie drożej?

Po prostu, wzrasta cena zakupu butelek bezpośrednio od producentów. Portal „dlahandlu.pl” dodaje, że – zgodnie z treścią rozesłanego pisma – obecna cena, 50 groszy, nie pokrywa tzw. wartości odtworzeniowej butelki. Wyższa kaucja ma także skłonić konsumentów do zwrotu butelek. Efektem dodatkowym, ma być większa liczba zwracanych butelek i więcej wizyt w placówkach handlowych.

Podwyżki wchodzą w życie już 2 lutego 2023 roku. Mają nastąpić płynnie – „w możliwie jak najkrótszym czasie”.

Paragon niezbędny

Warto pamiętać, że zwrot kaucji zazwyczaj wymaga przedstawienia dowodu zakupu. Ustawa o gospodarce opakowaniami, w przeciwieństwie do poprzedniej, nie nakłada bowiem wprost wyrażonego – i podpartego grzywną – obowiązku przyjmowania butelek. Ale… butelki bez paragonu można oddać w sklepach sieci Biedronka, Carrefour, Kaufland i Żabka.

Statystyka poraża

Polska jest liderem w ilości spożywanego piwa w Europie. Przeciętnie każdy pijący Polak w wieku powyżej 15 lat wypija 136 litrów piwa rocznie. A to oznacza 272 półlitrowe puszki i ponad 5 kilogramów etanolu – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego (lipiec 2021 r.).

Z kolei według raportu „Smart shopper kategorii Piwo 2022” autorstwa Grupy BLIX i Kantar Polska, niemal co trzecia osoba (31%) w Polsce pije piwo 2-3 razy w tygodniu. 25% ankietowanych robi to raz w tygodniu, 17% – 2-3 razy w miesiącu, a 11% – 4-6 razy w tygodniu. Dalej mamy takie odpowiedzi, jak codziennie (8%), raz w miesiącu (5%), co 2-3 miesiące (2%) i co 4-6 miesięcy lub rzadziej (1%).

Polaków śmiało można nazwać piwoszami. Ponad połowa badanych stwierdziła, że pije piwo przynajmniej raz w tygodniu. Jest to typ alkoholu akceptowalny zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Jednocześnie na rynku mamy coraz szerszy asortyment piw smakowych, kraftowych i bezalkoholowych – informuje Krzysztof Domeradzki z firmy badawczej Kantar Polska.

Czytaj także:

https://wyborcza24.pl/ktory-alkohol-ma-najwiecej-kalorii-sprawdz-zestawienie-i-nie-tyj/

Komentarze