Polacy mniej chętnie zmieniają pracę! Czy to trwały trend?

Wyniki badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad sugerują, że pracownicy są mniej skłonni zmieniać swoje miejsce zatrudnienia. Pracodawcy szukają nowych metod dotarcia do potencjalnych pracowników.

 

 

Analiza rynku w ostatnim czasie pokazała, że w ciągu ostatnich sześciu miesiącach jedynie 19% pracowników zmieniło pracodawcą, to wynik o 4 punkty procentowy mniejszy niż ten z I kwartału bieżącego roku. Przedsiębiorcy muszą szukać dodatkowych zachęt, by zapełnić wolne stanowiska pracy. Jednym ze sposobów dotarcia do nowych osób jest możliwość pracy zdalnej. Ta metoda zatrudniania jest coraz bardziej popularna i jej rozwój może doprowadzić do śmielszych decyzji odnośnie zmiany miejsca pracy wśród pracowników.

 

 

Wygoda i efektywność wykonywania pracy w domu zależą w pewnym stopniu od rodzaju pracy, kultury organizacyjnej firmy i warunków domowych pracownika, ale przede wszystkim – od cech tego ostatniego. Jego potrzeby kontaktu z kolegami i koleżankami, umiejętności zarządzania czasem i zdolności komunikacyjnych. Dla niektórych praca zdalna jest zagrożeniem dla work-life balance, dla innych – szansą na wzmocnienie swojej obecności np. w podziale obowiązków domowych, już choćby przez fakt oszczędzania czasu na dojazdach. Pandemiczny eksperyment z pracą zdalną ma swoich wygranych i przegranych – zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców – komentuje ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor naczelny portalu Rynekpracy.org Łukasz Komuda.

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze