Adam Glapiński pod ścianą! Czy dojdzie do zwolnienia szefa NBP?

NBP-inflcja-kredyty-raty

Nad szefem Narodowego Banku Polskiego gromadzą się czarne chmury, a Ministerstwo Sprawiedliwości wyraża zainteresowanie potencjalnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu instytucji finansowej. Cała sytuacja rozpoczęła się od konfliktu między Pawłem Muchą a prezesem NBP Adamem Glapińskim, który trwa od wiosny 2023 roku.

Media donoszą, że Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa dwie opcje w związku z możliwymi naruszeniami prawa ze strony szefa NBP. Donald Tusk podczas kampanii wyborczej postulował postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Miało to być realizowane przez Platformę Obywatelską w ciągu pierwszych 100 dni jej rządów. Mimo tego postulatu, premier Tusk zaczął coraz bardziej dystansować się od konkretnych działań, obawiając się destabilizacji finansowej kraju.

Według money.pl, koalicja rządząca rozważa dwie opcje dotyczące postępowania w sprawie Glapińskiego. Pierwsza to przeprowadzenie standardowego śledztwa prokuratorskiego, w którym kluczową rolę odegrałby Paweł Mucha jako główny świadek. Drugą opcją jest rozpoczęcie procedury postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. To jednak wymagałoby zgłoszenia wniosku przez grupę 115 posłów, co z kolei skierowałoby sprawę do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Nieoficjalne źródła wskazują, że Mucha przygotował obszerny pozew przeciwko Glapińskiemu. Dokumentuje w nim domniemane łamanie prawa i procedur w banku centralnym. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, mająca de facto uprawnienia prokuratorskie, mogłaby wszcząć postępowanie, wzywać świadków i żądać wyjaśnień od różnych organów.

PiS zaprasza Polaków na protest! Wydarzenie odbędzie się 11 stycznia

Warto zauważyć, że Trybunał Stanu nie oznaczałby automatycznego zawieszenia Glapińskiego w obowiązkach, co mogłoby prowadzić do reakcji ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Jednakże, przeciwnicy Glapińskiego wskazują, że postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej mogłoby wymusić częste stawianie się prezesa NBP w Sejmie, co mogłoby wpłynąć na jego wizerunek.

W dodatku, sytuację komplikuje zbliżające się posiedzenie zarządu NBP, gdzie ma zostać uchwalona nowa opinia do budżetu przygotowanego przez nową władzę. To może stanowić element narracji prezesa Glapińskiego, argumentującego konieczność utrzymania wyższych stóp procentowych z powodu wzrostu wydatków i stymulacji fiskalnej.

Wśród ważnych głosów w dyskusji, agencja S&P Global Ratings wyraża, że ewentualne zawieszenie szefa NBP nie pociągnie za sobą automatycznej obniżki ratingu Polski, podkreślając długą historię niezależności polskiego banku centralnego.

Spór między Muchą a Glapińskim narastał przez wiele miesięcy, z oskarżeniami o łamanie prawa i ukrywanie dokumentów. Ostatnie doniesienia wskazują na eskalację konfliktu. Decyzje podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i ewentualne działania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej mogą wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji w polskim systemie finansowym.

Źródło: money.pl

Zwyciężczyni „Top Model” połamała obie ręce. Do sieci trafiły okropne zdjęcia!

Komentarze