Donald Tusk o przemianach w TVP. Ma nadzieję, że prezydent będzie skłonny do współpracy
Donald Tusk, będący premierem w czasie doniosłych zmian w polskich mediach publicznych, zabrał głos na temat reformy w Telewizji Polskiej. Podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję na współpracę z prezydentem i opozycją w kontekście nowej ustawy regulującej funkcjonowanie mediów publicznych.
Premier Tusk podkreślił, że uchwała dotycząca mediów publicznych stanowi pierwszy krok w kierunku sanacji tego sektora. Wskazał na fakt, że przeciwnicy polityczni mogą posługiwać się różnymi argumentami przeciwko zmianom, jednak zdaniem Tuska sprawa jest klarowna jak obecność pana Kurskiego w Waszyngtonie. Premier nie omieszkał zaznaczyć, że mało kto wierzy, iż media publiczne dotychczas skutecznie służyły informacji publicznej. Kluczowym elementem uchwały jest również przypomnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, co, według Tuska, dodaje ważnego kontekstu zmianom.
Współpraca z prezydentem i opozycją została postawiona przez premiera jako priorytetowy element planu reformy mediów publicznych. Tusk, odwołując się do historycznych zmian, podkreślił, że dąży do stworzenia systemu, który będzie służył obywatelom, a nie tylko jednej stronie politycznej.
Jestem przekonany, że współpraca z prezydentem i opozycją jest kluczowa dla osiągnięcia naszych celów. Chcemy, aby reforma mediów publicznych była procesem transparentnym i odpowiedzialnym. Otwarcie na różne stanowiska i dialog z różnymi środowiskami jest naszym celem – zaznaczył Tusk.
Premier nie unikał również odniesienia do krytyki, z jaką zmierzyły się jego reformy. Zdawał sobie sprawę z różnych argumentów przeciwników, lecz podkreślał, że istotą jest przywrócenie mediom publicznym ich pierwotnej roli służenia obywatelom, co zdaniem Tuska, utraciły na przestrzeni lat.
Zrozumiałem, że nie wszyscy będą zadowoleni z tych zmian, ale jesteśmy tu, aby pracować dla dobra społeczeństwa. Wszelkie różnice zdań i dyskusje są naturalne w procesie tworzenia nowego porządku medialnego. Liczymy na konstruktywną debatę z opozycją i innymi zainteresowanymi stronami – oświadczył premier Tusk.
Warto zauważyć, że wypowiedź premiera sugeruje dążenie do konsensusu i otwartości na różne głosy w debacie publicznej. Czy reformy w TVP przyniosą oczekiwane efekty? Czas pokaże, czy współpraca między różnymi siłami politycznymi przyniesie oczekiwaną sanację mediów publicznych czy też tylko pogłębi podziały w polskim społeczeństwie.
Źródło: onet.pl