10 popartych naukowo różnic pomiędzy płciami. Numer 8 was zaskoczy!

różnic

Istnieje wiele różnic między płciami. Czy kobiety są z natury lepsze w niektórych umiejętnościach od mężczyzn i vice versa? Okazuje się, że tak!

Choć społeczeństwo chce myśleć o kobietach i o mężczyznach, jako o równych sobie we wszystkich aspektach, to nauka podpowiada nam, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni są lepsi w jednej dziedzinie, a gorsi w innej. Różnice te są po części spowodowane wychowaniem, ale zdaniem Diane Halpem, profesor psychologii z Claremont McKenna College, biologia również odgrywa tu swoją rolę.

1. Mężczyźni są lepsi, jeśli chodzi o ocenianie wzrostu na podstawie barwy głosu

Według Benjamina Carltona z University of Sussex, mężczyźni mają zwiększoną zdolność oceny rozmiaru osoby na podstawie ich głosu. Naukowcy wysunęli teorię, że „akustyczna normalizacja rozmiarowa”, która jest ważna przy rozpoznawaniu mowy, mogła wykształcić się poprzez rywalizację męskich osobników o partnerki.

2. Mężczyźni posiadają lepszą świadomość przestrzenną

Mężczyźni posiadają lepszą zdolność do wyobrażania sobie przedmiotów w trzech wymiarach. Pomaga im to przy nawigacji w przestrzeni. Stwierdzono, że już nawet 3-miesięczne dzieci wykazują taką różnicę bazującą na płci. Możliwe, że zdolność ta ulepszona została u mężczyzn przez polowania, walki oraz inne czynności wykonywane w przeszłości.

3. Kobiety są lepsze w znajdowaniu konkretnych przedmiotów

Choć mężczyźni posiadają lepszą świadomość przestrzenną, to kobiety są lepsze w zapamiętywaniu „gdzie co leży”. Dzięki temu kobiety będą raczej nawigowały posługując się charakterystycznymi punktami, a zatem trafią w to samo miejsce, co mężczyźni, ale w trochę inny sposób. Kobiety mogą mieć jednak przewagę w znajdowaniu rzeczy w domu, jak np. zagubionych kluczy.

różnic
Pixabay

4. Kobiety są lepsze w… martwieniu się

Kobiety produkują o połowę mniej serotoniny niż mężczyźni, czego skutkiem jest to, że kobiety martwią się więcej od mężczyzn. Nie jest to koniecznie cechą złą, gdyż dzięki temu kobiety mogą lepiej przewidywać i przygotowywać się na rozwiązanie przyszłych problemów.

5. Kobiety rozpoznają kolory lepiej niż mężczyźni

Kobiety lepiej niż mężczyźni zauważają subtelne różnice w kolorach np. odcienie białego na tle czysto-białego koloru. Możliwe, że kobiety zbierając pożywienie wykształciły tę zdolność, aby lepiej lokalizować jadalne owoce.

6. Mężczyźni znoszą brak snu lepiej niż kobiety

Badania wykazały, że mężczyźni lepiej znoszą brak snu niż kobiety. Jest to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Podczas snu następuje bowiem regeneracja mózgu i „sortowane” zostają wspomnienia oraz informacje zgromadzone w trakcie dnia.

różnic
Pixabay

7. W wielozadaniowości mamy remis

Niektóre badania sugerują, że mężczyźni są lepsi w wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Z kolei inne wyniki sugerują coś zupełnie odwrotnego. Po zestawieniu wyników badań możemy jednak stwierdzić, że zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie jest taka sama u mężczyzn, jak u kobiet.

8. Mężczyźni lepiej wyczuwają niewierność

Mężczyźni wydają się lepsi w odczytywaniu subtelnych zmian w tonie głosu, wyglądzie czy zapachu, które zdradzają niewierność partnerki. Niestety, sygnały te są często mylnie odczytywane, przez co mężczyźni częściej niż kobiety bezpodstawnie podejrzewają zdradę. Inne wyniki badań wykazały, że mężczyźni cierpią bardziej przez „niewierność seksualną”, a kobiety przez „niewierność emocjonalną”.

9. W przypadku inteligencji mamy remis

Mężczyźni są zazwyczaj więksi od kobiet, a więc mają też większe mózgi. Jednak nie rozmiar liczy się, jeśli chodzi o inteligencję. Liczą się połączenia nerwowe w mózgu, jakie powstają, kiedy przyswajamy informacje. Patrząc wstecz możemy zobaczyć, że kobiety pozostawały w tyle pod względem IQ o około 5 punktów, ale teraz zaczynają doganiać mężczyzn, a nawet ich prześcigać. Ex Jung, profesor neurochirurgii z University of New Mexico odkrył, że mężczyźni posiadają więcej szarej materii mózgu, a kobiety posiadają więcej białej materii, a zatem różnica jest widoczna, lecz na chwilę obecną w kategorii inteligencji możemy stwierdzić, że jest remis.

10. Kobiety żyją dłużej od mężczyzn

Lepsza odporność, zmniejszone ryzyko chorób krwi oraz mniejsza tendencja do podejmowania ryzyka – te rzeczy składają się na przewagę kobiet w kategorii długowieczności.

Czytaj też: Te pozornie niegroźne nawyki NISZCZĄ Twój związek!

Źródło: Discovery News

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze