Sięgasz po słodycze, gdy się STRESUJESZ? Psycholog tłumaczy, jak skutecznie pozbyć się OBJADANIA!

stres

Niektórzy w sytuacjach stresowych sięgają po słodycze lub ogólnie po wszelkie jedzenie. W ten sposób zajadają stres. Jak sobie powiedzieć  STOP?

Psycholog dr Glenn Livingston na łamach „Psychology Today” tłumaczy, gdzie znajduje się źródło problemu oraz jak je efektywnie zwalczyć.

Przyczyna leży w emocjach. W momencie ogarniającego nas strachu, stresu czy jakichkolwiek innych negatywnych odczuć, należy umieć na chwilę się zatrzymać. To wymaga samoświadomości i samokontroli.

Dr Glenn wspomina jednego ze swoich pacjentów, który gdy tylko czuł się smutny, zły, przygnębiony lub podenerwowany, zjadał pół tuzina frankfurterek.

Terapia zaczęła się od wprowadzenia technik oddychania, które pomagają w wyciszaniu współczulnego układu nerwowego (to on  „uruchamia” emocję, która działa jak impuls do objadania się).

 

ZOBACZ TEŻ:ZWŁOKI Polki w Himalajach! Okazało się, że to…

 

Pacjent został poproszony o zidentyfikowanie myśli, które pojawiają się w jego głowie, tuż przed złamaniem zarzuconej sobie reguły. I tak przykładowo przytaczamy dwie myśli:

 

1.”Nigdy nie znajdę prawdziwej miłości. Jedyna rzecz, która czyni życie trochę przyjemniejszym  to jedzenie frankfurterek”.

2.”To jest nie do wytrzymania! Nie powinienem znosić więcej takich ludzi (zwykle chodziło szefa). Tylko frankfurterki mi pomogą”.

 

Wtedy psycholog Livingston poradził pacjentowi wchodzić ze swoimi myślami w dyskusję. Przykładowo dla drugiej myśli przedstawił następujący kontrargument!

Prawie każdemu zdarzają się w pracy stresujące sytuacje. Poza tym frankfurterki nie są jedynym rozwiązaniem. Mogę poradzić sobie ze złością i frustracją w inny sposób: pójść na siłownię, na spacer lub poczekać aż miną, a mijają prawie zawsze dużo szybciej niż się pojawiają”.

 

„To istotne ważny schemat działania: usłyszeć głos racjonalizacji, zidentyfikować wszystkie argumenty  i jak najbardziej szczegółowo je zakwestionować. W ten sposób zyskujesz dodatkowe sekundy na walkę z pokusami, by dokonać tego lepszego – w dalszej perspektywie „– mówi psycholog.

 

Źródło:focus.pl/pixabay

Komentarze