Kolejny FATALNY sondaż dla Dudy. Uzyskuje zaledwie…

Wybory prezydenckie 2020. Kolejny fatalny sondaż dla Andrzeja Dudy.

Wybory 2020. Najnowszy sondaż prezydencki pokazał, że Andrzej Duda ma coraz mniejsze szanse na zwycięstwo. Z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski cały czas notuje wzrost poparcia.

Jeśli druga tura wyborów odbyłaby się w najbliższą niedzielę a zmierzyliby się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, to obecny prezydent wygrałby na granicy błędu statystycznego – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu”.

Kandydata Prawa i Sprawiedliwości chciałoby poprzeć 51,32 proc. uczestników badania, z kolei prezydent Warszawy, kandydat obozu  Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskałby – 48,68 proc.

– W oczywisty sposób od co najmniej wyborów samorządowych w 2018 roku wiemy, że w przypadku starcia kandydata PiS i jakiejkolwiek innej partii, będzie włączał się mechanizm plebiscytu – mówił w rozmowie z „SE” prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodał Chwedoruk w drugiej turze wyborów dochodzi do kumulacji głosów zwolenników kandydatów opozycji.

– Istotna część wyborców jest wciąż bardziej motywowana „antypisem”, niż sympatią czy aprobatą dla programu kandydata opozycji –  powiedział SE prof. Chwedoruk. Jak dodaje większe poparcie dla Trzaskowskiego to także efekt nowości – zastąpienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Sondaż Instytut Badań Pollster dla „SE” został przeprowadzony w dniach 26-27 maja metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1038 dorosłych Polaków. Pierwszą turę w tym badaniu wygrywa Andrzej Duda, za nim plasuje się Rafał Trzaskowski a trzeci byłby Szymon Hołownia.

Komentarze