Duży przyrost wagi w krótkim czasie. Wyjaśniamy przyczyny!

Istnieje taka zależność, według której odchudzanie zajmuje nam dużo czasu, zaś tycie – mało. Istnieją odosobnione przypadki, gdy przybiera się na wadze w tempie wręcz ekspresowym. 

Są one związane albo z problemami zdrowotnymi, albo z niezdrowymi nawykami, które należy jak najszybciej zmienić. Jednym z takich zwyczajów jest spożywanie nadmiernych ilości soli i ogólnie słonych potraw. Wówczas organizm zatrzymuje wodę, przez co czujemy się opuchnięci i ciężcy. Drugi to niedobór snu. Gdy zarywasz kolejne noce, Twój organizm nadmiernie wytwarza hormon sygnalizujący głód (greliny) przy jednoczesnym zanikaniu hormonu sygnalizującego sytość (leptyny). Wyróżnia się też poważne problemy ze zdrowiem, które trzeba jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.

Pierwszym z nich jest stres. Nie mówimy tu o zdrowej granicy stresu, która pozwala nam utrzymać tempo i motywację. Jednak stresy, który przejął kontrolę nad naszym życiem to bardzo duże zagrożenie. Wydziela się wówczas kortyzol i powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ponadto zaczynamy odczuwać głód z powodu zaburzeń działania insuliny. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, zasięgnij porady psychologa.

Kolejna kwestia to choroby psychiczne, zwłaszcza te powiązane z depresją. Bardzo dużo leków na takie schorzenia bardzo wpływa na podwyższenie apetytu przy jednoczesnym spowolnieniu metabolizmu. Dlatego wiele osób będąc w depresji bardzo tyje.

Uważaj również na odwodnienie. Jeśli nie będziesz dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości płynów, to zacznie je zatrzymywać, a Ty dotkliwie odczujesz opuchliznę, cellulit wodny i wiele innych.

Jeśli tyjesz, choć nie jesz dużo i kalorycznie, to może oznaczać problemy z tarczycą. Konieczna będzie wizyta u endokrynologa oraz szczegółowe badania krwi. 

Komentarze