„NIE żyje polska gwiazda disco polo…”
„Nie żyje polska gwiazda disco polo” – informacja wstrząsnęła na fanami.
Jak widzimy na profilach użytkowników Facebook’a w wypadku samochodowym śmierć miała ponieść gwiazda polskiego disco polo. Do opłakujących artystę opisów i kondolencji dołączono zdjęcia. Fotografie przedstawiają dramatycznie wyglądający wypadek. Z karoserii samochodu niewiele zostało. Na zdjęciach widać strażaków.
„TRAGICZNY WYPADEK. Znany i lubiany artysta nie przeżył wypadku” – możemy przeczytać w aplikacji społecznościowej. Wpisy nie pozostawiają wątpliwości o kogo chodzi. Pojawiają się także kondolencje dla rodziny artysty. Jak czytamy na Facebooku w wyniku wypadku śmierć poniósł król polskiego disco polo…
… Zenek Martyniuk. To jednak oczywista nieprawda. Zenek Martyniuk żyje i nic mu się nie stało.Choć prawdziwy boom na tę informację minął w marcu, newsy nadal widnieją na Facebooku. Niestety walczący z fake newsami portal z wsparciem agencji AFP nie wychwycił tych linków. Choć wiele usunięto, niektóre nadal są dostępne i można w nie klikać. Czyniąc to automatycznie udostępniamy link z opisem ma swoim profilu.
„Zenek Martyniuk nie żyje. Masakra… Wypadki samochodowe nie są do przewidzenia niestety. Spoczywaj w pokoju”
Z OSTATNIEJ CHWILI! Zenek Martyniuk NIE ŻYJE! [*] Masakra.. wypadki samochodowe nie sa do przewidzenia niestety… Spoczywaj w pokoju…”, „ZENEK MARTYNIUK NIE ŻYJE! Masakra… dlaczego Bog zabiera tych dobrych ludzi L [*]” – taką treść wpisów mogliśmy i nadal możemy zobaczyć na Facebooku. Niektóre posty pojawiły się w lipcu, inne utrzymują się na serwerach społecznościowego giganta od marca. Mimo naszych ostrzeżeń z lipca, linki nadal są dostępne.
Co powoduje kliknięcie w link?
To nie pierwszy raz, kiedy fake newsy pojawiają się w mediach społecznościowych. Oprócz Zenka Martyniuka ofiarami oszustów padły inne znane osoby. Wcześniej informowano o rzekomej śmierci Franciszka Pieczki, Tadeusza Sznuka czy Macieja Musiała. Dzięki mediom społecznościowym informacja błyskawicznie rozprzestrzenia się dalej. Kliknięcie w link publikuje wpis na naszej tablicy na Facebooku.
Wyborcza24.pl zdecydowanie walczy z fake newsami. Ponadto dzięki regularnym publikacjom na ten temat ostrzegamy coraz więcej użytkowników. Na szczęście w Polsce rośnie świadomość związana z fake newsami.
Jak chronić się przed nieprawdziwymi informacjami?
Przede wszystkim klikajmy tylko w sprawdzone źródła, takie jak: wyborcza.pl, wp.pl, Onet,pl, wyborcza24.pl czy TVN24.pl.