Pieniądze ZNIKAJĄ z kont! Sprawdź czy z Twojego…

Wiele osób z niemałym przerażeniem zerka na zestawienie comiesięcznych wydatków lub paragony, a konkretnie informację o ilości podatku, jaki odprowadzamy przy płaceniu za zakupy i usługi. To właśnie tam znika duża część naszych dochodów, z czego często nie zdajemy sobie sprawy, zanim nie spojrzymy na zestawienia.

Kto ma najwięcej?

Zdecydowanie największy przepływ pieniędzy notują banki oraz fundusze inwestycyjne. Jednak najwięcej, bo aż 70% polskiego PKB pochodzi z… sektora przedsiębiorstw niefinansowych.

Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Odpowiedzialnego Rozwoju zauważa w swoim najnowszym artykule, że w 2017 roku każdy pracownik sektora przedsiębiorstw niefinansowych, wytwarza miesięcznie usługi i dobra o wartości ok. 9,7 tys. zł. Wynagrodzenie takiego pracownika netto to przykładowo 3,1 tys. zł. Pozostałe 6,6 tys. zł to podatki i inne zobowiązania, które odprowadzamy na rzecz państwa. Nie zapominajmy, że podatkami są obłożone nie tylko dochody pracowników, ale również właścicieli firm.

Biorąc pod uwagę miesięczną pulę, na jednego pracującego przypada 4,1 tys. zł obciążenia. 2,2 tys. zł to podatki dochodowe, a także składki na ubezpieczenie społeczne. Do tego doliczmy podatki VAT, a także akcyzy, które wynoszą ok. 1,9 tys.

Zanim po raz kolejny zaczniesz się zastanawiać, czemu ceny idą w górę w tak zastraszającym tempie, a Tobie wydaje się, że Twoje pieniądze rozchodzą się coraz szybciej, zastanów się, jaka część Twoich poborów jest niemal automatycznie przeznaczana na potrzeby kraju.

 

/Katarzyna Goch

Komentarze