TK przerwało obrady. Julia Przyłębska nie pozwoliła oddalić Jarosława Wyrembaka od obrad ws. TVP

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w TVP i Polskim Radiu wywołała wiele emocji i kontrowersji. Prezes TK, Julia Przyłębska, ogłosiła dwudniową przerwę w obradach, podczas których sędziowie mieli rozpatrywać wniosek dotyczący wyłączenia sędziego dublera Jarosława Wyrembaka z procesu. Warto zaznaczyć, że sam wniosek został ostatecznie odrzucony.

Trybunał Konstytucyjny działał w składzie: Julia Przyłębska (przewodnicząca), Krystyna Pawłowicz (sprawozdawca), Stanisław Piotrowicz, Bogdan Święczkowski oraz Jarosław Wyrembak. Decyzja dotycząca odrzucenia wniosku o wyłączenie sędziego Wyrembaka wywołała pewne kontrowersje i komentarze, zarówno w kręgach politycznych, jak i społecznych.

Prezes Przyłębska podkreśliła, że kwestionowanie statusu sędziego ma potencjał destabilizujący porządek prawnego. Zaznaczyła również, że wyłączenie sędziego Trybunału Konstytucyjnego jest możliwe jedynie w przypadku istnienia powodów co do jego bezstronności w danej sprawie. To stanowisko jest istotne w kontekście dalszych rozważań dotyczących zmian w mediach publicznych.

Wcześniej prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Trybunału dokumenty związane z przeprowadzaną likwidacją TVP i Polskiego Radia. Bogdan Święczkowski wyraził swoje zdziwienie i niezadowolenie, określając te dokumenty jako napisane na poziomie aplikanta prokuratorskiego lub nawet niżej. To kolejny element, który wprowadził dodatkową dynamikę w trakcie obrad Trybunału Konstytucyjnego.

Sam temat zmian w TVP i Polskim Radiu jest sprawą kluczową dla przyszłości mediów publicznych. Decyzje podejmowane przez szefa resortu kultury Bartłomieja Sienkiewicza w grudniu wzbudziły kontrowersje, a Trybunał Konstytucyjny miał ocenić ich zgodność z konstytucją. Zdaniem konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, orzeczenie Trybunału może być uznane za niewiążące ze względu na skład sędziowski. Mimo to, istnieją głosy, które podkreślają niezgodność przeprowadzanej likwidacji mediów publicznych z zasadami konstytucyjnymi. Debaty w tej sprawie będą kontynuowane po dwudniowej przerwie w obradach Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: onet.pl

Tak firma Cloudflare traktuje pracowników! Amerykanka wszystko nagrała

Komentarze