TVP Info wyłączone. Co dalej z kanałami Telewizji Polskiej?

Dzisiaj, po godzinie 11, kanał TVP Info niespodziewanie przestał nadawać, a także padł portal internetowy stacji. Telewizje regionalne zastąpione zostały anteną TVP2. O godzinie 12 planowane były „Wiadomości” TVP, jednak nie zostały one wyemitowane. Wcześniej tego samego dnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło odwołanie prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek. Poseł PiS Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie sugerujące, że nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP może być Piotr Zemła.

Po godzinie 11 nastąpiło zniknięcie sygnału z TVP Info, a na jego miejscu pojawił się sygnał TVP1. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku telewizji regionalnych, gdzie zamiast wcześniej zaplanowanej ramówki można było oglądać antenę TVP2. Portal internetowy TVP Info również stał się niedostępny, przekierowując użytkowników na stronę główną TVP lub wyświetlając komunikat o niedostępności.

Samuel Pereira, szef TVP Info, potwierdził tę sytuację w serwisie X, pisząc:

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17.

O godzinie 12, zamiast planowanego programu „Wiadomości” TVP, widzowie zobaczyli logo stacji TVP1, po czym program zastąpił „Agrobiznes”. Adrian Borecki zaczął swoje wystąpienie, lecz także zostało ono przerwane.

Reporter TVP Info, w nerwowym tonie, poinformował:

Dzień dobry, witam państwa Adrian Borecki. Teraz zaczynamy… Niestety przerywamy, musimy przerwać ‚Agrobiznes’. Rozpoczynamy specjalne wydanie ‚Wiadomości’. ‚Wiadomości’, które będą nadawać do samego końca. Dokładnie o godzinie 11.18 z niewiadomych nam przyczyn został wyłączony sygnał TVP Info. ‚Wiadomości’ miały również rozpocząć się punktualnie o godzinie 12. Również nie rozpoczęły się normalnie. Tego jeszcze w polskiej historii nie było. Zostały po prostu chyba przejęte polskie media…

Następnie jego wystąpienie zostało przerwane, a widzowie zobaczyli logo TVP1.

Telewizja Republika ogłosiła, że na jej antenie będą dziś nadawali „dziennikarze TVP Info”.

Poseł PiS Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie, na którym pojawił się Piotr Zemła, sugerowany jako nowy przewodniczący rady nadzorczej TVP. Na nagraniu Zemła stwierdza, że pełni funkcję „przewodniczącego rady nadzorczej telewizji publicznej” i odwołuje się do „uchwały zgromadzenia akcjonariuszy”. Pracownicy TVP domagają się dokumentów i potwierdzenia legitymacji Piotra Zemły.

Odbicie gabinetu szefa TVP! W budynku pojawiła się policja [FILM]

W komentarzach politycy prawicy wyrażają dezaprobatę wobec działań Ministerstwa Kultury. Były premier Mateusz Morawiecki podkreśla „bezprawne działania” i deklaruje, że nie pozwoli na budowę dyktatury w Polsce. Były rzecznik rządu i poseł PiS Piotr Mueller ocenia zmiany jako „nielegalne odwołanie władz mediów publicznych” i wskazuje na konieczność zmiany ustawy.

Ministerstwo Kultury tłumaczy, że decyzje o odwołaniu władz mediów publicznych zostały podjęte na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, a nowe rady nadzorcze i zarządy zostały już powołane. Resort nie ujawnił jednak składu nowych rad i zarządów. Sytuacja w TVP budzi kontrowersje i jest przedmiotem intensywnej debaty społeczno-politycznej.

Źródło: tvn24.pl

Przełom w Kościele. Papież Franciszek zezwala na małżeństwa homoseksualne

Komentarze