Wspólny biznes po rozwodzie – czy warto się w to angażować?

Mówi się, że niedobrze jest przynosić pracę do domu, a z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Dlatego prowadzenie interesów w małżeństwie nie należy do łatwych przedsięwzięć…

Sytuacja komplikuje się jednak jeszcze bardziej, kiedy miłość znika z horyzontu, a wspólna firma zostaje. Czasami zamiast likwidować dorobek życia, albo zabijać się w sądzie o sprawiedliwy podział zysków, warto spróbować utrzymać status quo. Choć z pewnością nie będzie łatwo, w niektórych okolicznościach może się to udać.

Przy wspólnym prowadzeniu interesów kluczowy jest szacunek. Żeby być dobrymi wspólnikami, nie trzeba się kochać, ale niezbędna jest pewna dawka zaufania i respektu. Interesy mogą więc prowadzić osoby, które przestały się kochać, o wiele trudniej będzie jednak związkom, w których pojawiła się przemoc albo zdrada. W takich przypadkach pozytywne relacje, nawet na płaszczyźnie biznesowej, są często trudne albo wręcz niemożliwe do odbudowania.

rozwodzie
Unsplash

Pary, które po rozwodzie wciąż chcą razem prowadzić interesy, będą zmuszone widywać się nawet po formalnym rozwiązaniu związku, co czyni ich rozstanie znacznie trudniejszym. Dlatego warto, by eksmałżonkowie poszukali pomocy terapeuty – choć na ratowanie związku jest już o wiele za późno, profesjonalna porada pomoże im unormować nowe stosunki i efektywnie przekierować je z relacji o charakterze miłosnym na bardziej profesjonalne tory.

Jeśli jako małżeństwo nie spisaliście odpowiedniej umowy, rozwód to ostatni dzwonek, by wreszcie to zrobić. Nie zapominajcie, że kiedy wraz z małżeństwem przestaje obowiązywać wspólnota majątkowa, wszelkie ustalenia powinny być prawnie uregulowane.

Dla waszego wspólnego dobra powinny się w niej znaleźć przede wszystkim szczegółowe warunki prowadzenia firmy i rozdzielność udziałów oraz warunki jej ewentualnego rozwiązania. Porozmawiajcie też ze swoimi pracownikami. Rozwód właścicieli często konfliktuje nie tylko byłych małżonków, ale i ich personel. Jeśli pracownicy wybierają strony, firmie grozi poważny kryzys. Dlatego najlepiej, jeśli wspólnie z byłym małżonkiem zorganizujecie spotkanie, na którym oficjalnie ogłosicie tę wiadomość. Warto wówczas wyjaśnić, że w kwestii kierownictwa firmy nic się nie zmieni i pokazać, że tworzycie wspólny front. Solidarność to podstawa – i w małżeństwie, i w biznesie.

rozwodzie
Unsplash

Źródło: Psychology

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze