GRECJA: wir niżowy przekształcił się w groźny cyklon. Woda zmienia kolor, są powodzie błotne [FILM]

Wir niżowy Daniel, który obecnie krąży nad Morzem Śródziemnym, przekształcił się w groźny cyklon śródziemnomorski, znany również jako „medikan”. To zjawisko atmosferyczne przynosi Grecji ogromne opady deszczu, a sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Ekspert meteorologiczny tvnmeteo.pl, Arleta Unton-Pyziołek, ostrzega, że w ciągu kilku dni na metr kwadratowy może spaść nawet 1000 litrów wody.

Zjawisko medikan, czyli cyklon śródziemnomorski, jest wynikiem połączenia chłodnego powietrza napływającego z północy z ciepłym i wilgotnym powietrzem nad Morzem Śródziemnym. W tym przypadku medikan Daniel przyniósł Grecji wyjątkowo obfite opady deszczu, które przekraczają roczne sumy opadów deszczu w niektórych regionach kraju.

Najbardziej dotkniętym regionem jest Tesalia, gdzie deszcz spada z taką intensywnością, że spowodował już powodzie błotne. Deszcze tego typu niszczą drogi, mosty i zabierają wszystko, co napotykają na swojej drodze. Przedmieścia Wolos na półwyspie Pelion w Tesalii stały się obszarem zalania, a samochody unoszą się na powierzchni wody. Woda w rzekach przybrała czerwony kolor, a krajobraz przypomina sceny znane z katastrofalnych powodzi.

Medikany, podobnie jak cyklony tropikalne, mogą osiągać znaczną siłę wiatru i przynosić ulewy. W przypadku medikanów, mimo że nie osiągają one rozmiarów tropikalnych cyklonów, wiatr może dochodzić do prędkości wynoszącej nawet 150 km/h. Jednak największym zagrożeniem są intensywne opady deszczu, które prowadzą do lawin błotnych i osuwisk ziemi, szczególnie w obszarach górzystych.

Medikany są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale wraz z globalnym ociepleniem stają się coraz bardziej powszechne i groźne. Ostatnie wydarzenia w Grecji, takie jak pożary, ekstremalne upały i teraz powodzie, stawiają pytanie, czy to jest początek końca raju w tym pięknym kraju. Wzrost częstotliwości i intensywności takich zjawisk atmosferycznych jest poważnym wyzwaniem dla mieszkańców i władz Grecji, która dotychczas była kojarzona z pięknymi krajobrazami i przyjemnym stylem życia.

Zobacz także: Kołobrzeg: 27-latka zmarła po cesarskim cięciu! Czy doszło do błędu medycznego?

Komentarze