Epidemia Legionelli w województwie Podkarpackim! Zaraziło się już 51 osób!

Województwo podkarpackie znalazło się w centrum uwagi z powodu nagłego wzrostu liczby zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Sytuacja zdrowotna regionu staje się coraz bardziej niepokojąca, a obecnie leczonych jest już 51 pacjentów. Niestety, jedna osoba zmarła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

Informacje o narastającej liczbie osób hospitalizowanych z powodu zakażenia legionellą przekazał Jaromir Ślączka, szef rzeszowskiego sanepidu. W związku z tym uruchomiono dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu zidentyfikowanie źródła zakażeń. Pierwsze wyniki analiz próbek będą dostępne w poniedziałek.

Według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, zakażenie Legionellą pneumophila potwierdzono u 49 osób hospitalizowanych w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim oraz u dwóch osób hospitalizowanych w ZOZ w Dębicy. Wszystkie te osoby pracują w Rzeszowie.

Najbardziej chorują pacjenci szpitali

Dyrektor Ślączka podkreślił, że zwiększona liczba nowych zakażeń dotyczy pacjentów, których hospitalizuje się już od pewnego czasu. To nie są osoby, które właśnie trafiły do szpitali. Wśród zakażonych znajduje się 37 mieszkańców Rzeszowa, dziewięć osób z powiatu rzeszowskiego, trzy osoby z powiatu dębickiego oraz po jednej osobie z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i niżańskiego. Niestety, jeden pacjent nie przeżył zakażenia. Była to osoba z licznymi schorzeniami, poddana leczeniu onkologicznemu i mająca bardzo obniżoną odporność – poinformował Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

W międzyczasie trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu ustalenie źródła zakażenia. Pobrane próbki wody z instalacji ciepłej oraz z punktów poboru będą poddane badaniom laboratoryjnym. Dyrektor sanepidu zaznaczył, że wyniki pierwszych badań będą dostępne w poniedziałek, a kolejne będą spływać sukcesywnie.

W trosce o zdrowie mieszkańców władze miasta Rzeszów podjęły szereg działań prewencyjnych. Powołano sztab kryzysowy, który będzie nadzorował sytuację. W związku z tym odwołano pokazy fontanny multimedialnej oraz specjalny pokaz zaplanowany na najbliższą sobotę. Wszystko to ma na celu ograniczenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia.

Miasto podjęło także działania w celu zwiększenia dezynfekcji wody, m.in. przez zwiększenie dawek używanych środków chemicznych oraz monitorowanie stanu wody. Współpracujące z miastem instytucje również przeprowadzają dodatkowe badania wody.

W tej sytuacji, mieszkańcy miasta mogą być pewni, że wszystkie dostępne środki są wdrażane, aby zminimalizować ryzyko dalszych infekcji. Jednocześnie ważne jest, aby pamiętać o higienie osobistej i stosować się do zaleceń służb sanitarnych, co może pomóc w ochronie przed rozprzestrzenianiem się bakterii Legionella pneumophila.

Zobacz także: Synoptycy się pomylili! Takiego Armagedonu pogodowego jeszcze nie było!

Komentarze