GDAŃSK: onkolog molestował pacjentki. Sąd zawyrokował 1,6 mln złotych odszkodowania

Sąd Rejonowy w Gdańsku podjął drastyczną decyzję w sprawie 71-letniego chirurga onkologa, Marka Ł., który został oskarżony o molestowanie pacjentek. W czwartek ogłoszono wyrok. Lekarz został skazany na karę 10 lat więzienia oraz otrzymał 10-letni zakaz wykonywania zawodu.

Sprawa była przedmiotem intensywnego śledztwa i procesu sądowego, który doprowadził do uznania Marka Ł. za winnego popełnienia 119 czynów. Polegały one na doprowadzeniu pokrzywdzonych kobiet pod pozorem badań lekarskich (9 czynów) do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej (110 czynów). To skandaliczne zachowanie, które wstrząsnęło społecznością medyczną i wywołało oburzenie opinii publicznej.

Sędzia Monika Laskowska, wydając wyrok, zdecydowała się na wymierzenie kary pozbawienia wolności w łącznej wysokości 10 lat. Jednocześnie, orzekła 10-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza dla Marka Ł., co oznacza, że nie będzie mógł już praktykować medycyny przez dekadę.

Jednak to nie koniec konsekwencji dla skazanego lekarza. Sąd nakazał również, aby Marek Ł. zapłacił dziewięciu pokrzywdzonym pacjentkom po 30 tysięcy złotych odszkodowania. To łącznie wynosi 270 tysięcy złotych. Ponadto, kolejnym 80 pokrzywdzonym kobietom przyznano po 20 tysięcy złotych odszkodowania każdej, co łącznie wynosi 1,6 miliona złotych. To próba zadośćuczynienia za cierpienie, jakie doznały w wyniku przestępstw lekarza.

Sprawa ta ujawnia istotne kwestie związane z bezpieczeństwem i zaufaniem w służbie zdrowia. Pacjenci muszą czuć się pewnie i chronieni podczas wizyt lekarskich, a zachowanie takie jak Marka Ł. jest absolutnie niedopuszczalne. Wyrok sądu ma na celu nie tylko ukaranie sprawcy. To także przypomnienie, że naruszenie etyki lekarskiej i godności pacjenta nie jest bezkarne.

Poseł PiS zdenerwował dziennikarza! Poranny program został przerwany

Komentarze